wtorek, 24 lipca 2012

Podstawy inwestowania w fundusze, część I


Jak widzicie, na poważnie zainteresowałem się tematyką funduszy inwestycyjnych. Pisałem już o zaletach tego typu inwestycji. Postanowiłem zebrać podstawowe informacje na ten temat w jednym miejscu, tworząc podręcznik podstaw inwestowania w fundusze. Będzie to, mam nadzieję pomocny, cykl artykułów.


Co to jest fundusz inwestycyjny?

Fundusze inwestycyjne są formą zbiorowego inwestowania pieniędzy, powierzonych im przez klientów, kupujących jednostki uczestnictwa w danym funduszu. Zarządzające funduszem Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) zatrudnia specjalistów, którzy inwestują te pieniądze na giełdzie lub w bezpieczne instrumenty finansowe starając się osiągnąć jak najwyższy zysk przy minimalnym ryzyku.


Co to jednostka uczestnictwa w funduszu?

Jednostka uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym odzwierciedla część kapitału funduszu, którą nabywa klient TFI. Jednostka ta warta jest tyle, ile wynosi kurs funduszu w danej chwili. Ilość zakupionych przez inwestora jednostek nie zmienia się w czasie (przy założeniu braku dalszych zakupów), zmienia się jedynie wycena wartości funduszu. Pomnożenie ilości posiadanych jednostek uczestnictwa przez wartość kursu w danym dniu daje całkowitą wartość inwestycji na ten dzień.
Wartość jednostki uczestnictwa zmienia się w czasie, rosnąc, gdy inwestycje poczynione przez TFI są trafione, lub malejąc gdy fundusz traci na inwestowaniu.


Jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych?

Podział funduszy inwestycyjnych dokonywany jest względem formy inwestowania, którą przyjmują zarządzający nim. Wyróżniamy fundusze akcji, obligacji, rynku pieniężnego oraz fundusze mieszane. Różnią się one stopniem ryzyka, i co za tym idzie, możliwym do uzyskania przychodem. Do bezpiecznych funduszy zaliczamy obligacyjne i rynku pieniężnego. Inwestowanie w fundusze akcji wiąże się z większym ryzykiem.


Jak długo trwa inwestycja?

Inwestycja w fundusze nie wiąże się z określeniem horyzontu czasowego, jak ma to miejsce w przypadku lokat bankowych. Inwestycję można przerwać w dowolnym momencie, realizując zysk poprzez odsprzedanie jednostek funduszu. TFI mają obowiązek skupować jednostki uczestnictwa, i robią to, poza wyjątkowymi sytuacjami, jak obecnie przypadek funduszu IDEA Premium, który zgodnie z prawem wstrzymał skup jednostek na okres dwóch tygodni.


16 komentarzy:

  1. Dobry artykuł. Fundusze Inwestycyjne są bardzo popularnym sposobem inwestycji, dlatego dobrze jest wiedzieć czym się one charakteryzują i jakie typy FI się wyróżnia. Warto jest więc zainteresować się sposobem ich funkcjonowania, gdyż mogą być naprawdę dobrą inwestycją.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny artykuł, ale czy fundusze inwestycyjne to bezpieczny sposób na inwestowanie? Tyle się teraz dzieje, ciągle zmieniają się stopy procentowe w bankach, teraz Pis chce nałożyć większe podatki na banki, czy to będzie się przekładać na fundusze?

    OdpowiedzUsuń
  3. Osobiście nie miałem jeszcze okazji aby mieć cokolwiek wspólnego z funduszami, ale może i na to przyjdzie na to czas. Na tą chwilę prowadząc blog o rynku walut wdrożyłem fajny widget http://wratach.pl/widget-z-cenami-kursami-walut/ wraz z aktualnymi kursami walut.

    OdpowiedzUsuń
  4. Napisane w fajnym języku polecam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Wiele dobrego się dowiedziałem tutaj :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wiele dobrego się dowiedziałem tutaj :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny blog, dobry temat

    OdpowiedzUsuń
  8. Informacje w kwestii inwestowania są niezwykle cenne.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  10. Niezwykle interesujące są te informacje.

    OdpowiedzUsuń
  11. Takie informacje są nie tylko ważne ale także bardzo pożyteczne.

    OdpowiedzUsuń