wtorek, 20 stycznia 2015

Cena złota w styczniu 2015 roku.

Od mojego wpisu z lipca 2012 roku minęło dwa i pół roku, w tym czasie w globalnej gospodarce wiele się zmieniło. Całkowicie zmienił się także w tym czasie rynek towarów, w tym takich jak złoto czy ropa naftowa.


W lipcu 2012 pisałem “Obecnie uncja złota kosztuje około 1590 dolarów, przy cenie dolara równej 3,446 zł, daje to kwotę blisko 5480 złotych.”. Jak sytuacja wygląda obecnie? Dolar utrzymywał się przez ten czas w granicach 3,0 zł, z niewielkimi wyskokami, z których najwyższy sięga 3,40 zł, jednak przez ostatnie zawirowania geopolityczne jego cena ostatnich tygodniach poszybowała już do ponad 3,70 zł i jest w silnym trendzie wzrostowym. Dla obliczeń przyjmiemy że kosztuje obecnie 3,718 zł.


W tym samym czasie złoto cały czas jest w trendzie spadkowy, obecnie jego cena wynosi około 1276 dolarów za uncję. W podanym przedziale czasowym wahała się od 1730 do 1200 dolarów co czyni jego kurs równie zmiennym jak kurs akcji i poddaje krytyce tezę że złoto jest lokatą kapitału. Dla obliczeń przyjmiemy że obecnie cena uncji wyrażona w dolarach to 1276$.


W takim razie ile obecnie kosztuje uncja złota? Cena w złotówkach wynosi obecnie 4744 złote, co jest spadkiem o 13,5% w stosunku do początku omawianego okresu. Jak widać, spadek byłby jeszcze o wiele większy gdyby dolar utrzymywał się w cenie takiej, jak przez ostatnie kilka lat. Nawet pomimo gwałtownego wzrostu dolara, w stosunku do lipca 2012 o około 8% cena złota tak znacząco spadła.

Czy więc dalej należy uznawać złoto za zabezpieczenie swojego kapitału? Ja, słuchając się ekonomistów, posiadam fizyczne złoto. Co prawda mniej niż sugerowane 10%, ale polecam każdemu nabyć fizyczną sztabkę lub monetę bulionową.

Zobacz także mój post o złocie ze ze stycznia 2012, to już trzy lata! Jakieś wnioski?

89 komentarzy:

 1. Jeżeli przyjdzie jakiś globalny konflikt to wszystkie waluty mogą stracić wartość i złoto jest zabezpieczenien na ten czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie inwestycja w złoto czy też inne metale szlachetne to raczej inwestycja długoterminowa min. 10 lat. Musi minąć chociażby jeden cały cykl, aktualnie mamy spadek cen, jednak może za 2,5 roku będziemy mówić o wzroście o 13.5%? Oby :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W prawdzie inwestycja w złoto jest działaniem długoterminowym, aczkolwiek warto trzymać trzymać oszczędności w złocie na tzw. "czarną godzinę". Bardzo dobrym sposobem jest traktowanie złota nie jak inwestycji, a zabezpieczenia od nieprzewidywalnych inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 4. a ceny platyny jakie są bo ponoć to najdroższy metal?

  OdpowiedzUsuń
 5. Złoto to najstabilniejsza inwestycja według mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Inwestycja rzeczywiście stabilna, jednak trzeba pamiętać że raczej długoterminowa, nie można liczyć na szybkie zyski.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale kto jeszcze inwestuje w złoto? Teraz najbardziej top i trendy jest Bitcoin - świat przeniósł się do wirtuala :) Pozdrawiam i zapraszam do mnie po kilka inwestycyjnych rad!
  http://bitcoinnowaera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy co Ci z tych inwestycji zostanie jak Ci prąd odetną w czasie zamieszek albo innej nieprzewidywalnej sytuacji.

   Usuń
 8. Cena nie spada drastycznie, stabilnie się inwestuje tylko długo czeka na ewentualny zysk. Coś dla mnie! Ja nie inwestuje w monety ale w złoto owszem Liczę ze na zlocie nie da się tak efektownie stracić jak na akcjach. Kupiłem ostanio kolejna sztabkę, Może to na razie niewiele ale nie od razu Rzym zbudowano. W nieruchomości nie mogę wejść z tym kapitałem. Tym razem mam złoto próby złoto próby Au 999,9 i liczę na zysk w przeciągu roku do trzech lat. Pozdrawiam, fajny blog, zajrzę tu od czasu do czasu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mi czasem zdarza się interesować tematem inwestycji w złoto, ale nigdy jeszcze nie podjąłem decyzji o tym żeby w złoto zainwestować. Ale może..

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja juz dalem sobie spokoj ze zlotem ;/

  OdpowiedzUsuń
 11. Złoto to jedna z bezpieczniejszych form inwestowania. Osobiście nigdy nie próbowałem ale w trudnych sytuacjach na rynku finansowym złoto zawsze jest pewne. Tym bardziej, że jeśli myślisz o inwestycji długookresowej to zawsze się zyska.

  OdpowiedzUsuń
 12. JARTOM ma wolne nieruchomości w które warto zainwestować. Pytanie tylko o odpowiednie środki... tych na rynku brakuje, więc co dalej? Potencjał jest widoczny, można zainwestować potężne środki, długoterminowo i to ma już sens.

  OdpowiedzUsuń
 13. niech rośnie bo inwestuję w złoto

  OdpowiedzUsuń
 14. Najlepiej na świecie jest iwestować w nieruchomości - moim zdaniem :) jest to inwestycja długoterminowa , ale jak się zwróci to z nawiązką :) jeśli nie ma możliwości inwestowania w nieruchomości, to może złoto?

  OdpowiedzUsuń
 15. Artykuł został opublikowany ponad rok temu i od tego czasu również mnóstwo się zmieniło, jeśli patrząc na cenę złota. Kiedyś złoto było dobrą inwestycją, dzisiaj już niekoniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Złoto to dobra ochrona kapitału :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Złoto to najlpesza ochrona kapitału :) Bez względu na chwilowe trendy w dłuższej perspektywie zawsze warto zainteresować się tym kruszcem :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Już niedługo rozliczamy pity 2017. Zostały niecałe 2 miesiące do nowego roku. Poszukuję do tego dobrej aplikacji. Czy ktoś może jakąś polecić? Ważne by była prosta i intuicyjna. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. A jak według Ciebie wygląda teraz cena srebra w porównaniu z poprzednimi latami? Myślisz, że zaszły jakieś zmiany? Dopiero zaczynam interesować się tymi tematami, a nigdzie nie znalazłam analizy porównawczej..Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawy sposób inwestowania w złoto. Ja jednak jestem za inwestowaniem w nieruchomości. Po jakimś czasie pieniądze się zwracają i zarabiamy na tym. Jak najbardziej polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jestem ciekawa jak będzie się miała motoryzacja za 30-40 lat. Już przed 2000 rokiem wróżyło się teorie na temat bezobsługowych aut, przemeszczających się z punktu A do punktu B bez ingerencji kierowcy :-) Miało się to nijak do rzeczywistosci. Teraz oprócz designu producenty prześcigają się w coraz mniejszym "teoretycznym" spalaniu auta, oraz w maksymalizacji różnych niepotrzebnych systemów przez które nierzadko trzeba odwiedzać autoryzowane serwisy. Wydaje mi się że motoryzacja podąża trochę nie tą ściążką którą naprawdę powinna... Wyniki spalania często fałszowane itp. :-(

  OdpowiedzUsuń
 22. Będzie aktualizacja tego artykułu?

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo sympatyczny wpisik :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Powiem szczerze, że nie interesowałem się cenami złota ale bardzo miło się czytało ten artykuł i dowiedziałem się kilka ciekawych informacji. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 25. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad nabyciem sztabki złota ale nie jestem przekonany co do tego.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 27. Moim zdaniem złoto zawsze było jest w cenie. To jeden z tych kruszyw które nigdy nie stracą na wartości. Ok, czasami będą wahania ale w dłuższej perspektywie to dobra inwestycja.

  OdpowiedzUsuń
 28. Mój dziadek mawiał: Pamiętaj wnuczku zawsze inwestuj w złoto i franka:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Złoto to zawsze pewne zabezpieczenie, ale warto również lokować środki w innych źródłach.

  OdpowiedzUsuń
 30. ja bym ulokował kasę w ziemię lub w nieruchomość

  OdpowiedzUsuń
 31. Chyba kiedyś zdecyduję się na taką sztabkę złota. W tej chwili wolę inwestować w nieruchomości.

  OdpowiedzUsuń
 32. Złoto to w miare stabilna inwestycja. Moim zdaniem warto.

  OdpowiedzUsuń
 33. Złoto było moją ostatnią inwestycją, której nie żałuję. Naprawdę się opłaca.

  OdpowiedzUsuń
 34. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym czy warto inwestować w złoto i ten artykuł przekonał mnie, ze jest to dobry kierunek inwestycji :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Lepiej zainwestować w siebie i jakąś działalność, niż w coś co leży gdzieś na koncie czy w skarbcu.

  OdpowiedzUsuń
 36. Właśnie zastanawiam się nad inwestycją w złoto i widzę, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 37. Muszę się temu bliżej przyglądnąć.

  OdpowiedzUsuń
 38. Idealne inwestowanie :) Są i nowe wpisy?

  OdpowiedzUsuń
 39. Warto zawsze kupować złoto bo przyjdzie taki czas, że powszechnie istniejący system finansowy szlag trafi i to nawet szybciej niż się sądzi.

  OdpowiedzUsuń
 40. Również uważam, ze inwestycja w złoto jest przyszłościowym zabezpieczeniem naszych finansów.

  OdpowiedzUsuń
 41. Interesująca forma inwestowania.

  OdpowiedzUsuń
 42. Również uważam, że złoto to świetny sposób na inwestowanie.

  OdpowiedzUsuń
 43. Przydatny wpis. Duża dawka cennej wiedzy. W złoto nigdy nie inwestowałem ale coraz bardziej zaczynam się tym interesować.

  OdpowiedzUsuń
 44. Interesujący temat. Właśnie zastanawiam się nad inwestowaniem w złoto.

  OdpowiedzUsuń
 45. Ciekawy pomysł na inwestycję.

  OdpowiedzUsuń
 46. Nigdy się tym nie interesowałam ale jest to rozwiązanie warte uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 47. Zawsze warto mieć choć trochę (10%) złota FIZYCZNEGO. Jak ktoś słusznie wcześniej zauważył - odetną prąd i jesteśmy odcięci od wszystkiego - giełd, bitcoinów, banków. A energetyka jest obecnie celem intensywnych ataków hakerskich.

  OdpowiedzUsuń
 48. Czy uważasz, że złoto jest surowcem, w który warto inwestować?

  OdpowiedzUsuń
 49. Moim zdaniem złoto to jedna z pewniejszych inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 50. Szukałem takiego wpisu! Dzięki za cenne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 51. Inwestowanie w złoto to bardzo ciekawa opcja.

  OdpowiedzUsuń
 52. Fajny blog. Interesująca tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 53. Bardzo przydatna wiedza. Czekam z niecierpliwością na nowe wpisy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Interesujące informacje. Będę zaglądać na bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 55. Złoto to jedna z ciekawszych inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 56. Ciekawe, jak teraz się to wszystko prezentuje i jak teraz to wszystko wygląda. Mam nadzieję, że inwestowanie jest mimo wszystko opłacalne, a własne firmy mogą dobrze prosperować. Mam wrażenie, że biznes w dzisiejszych czasach jest ciężki.

  OdpowiedzUsuń
 57. Ja mam wrażenie, że z tymi inwestycjami i rozwiązania dla firm naprawdę bardzo różnie bywa, dlatego zastanawiam się nad tym, czy nie skorzystać z dużo lepszych rozwiązań. Co Wy na to? Czy w ogóle na inwestowaniu można dużo stracić?

  OdpowiedzUsuń
 58. Ciekawy artykuł. Czekam z niecierpliwością na nowe!

  OdpowiedzUsuń
 59. Długo się zastanawiałem czy to dobry interes. A jak Wy ?

  OdpowiedzUsuń
 60. Według mnie to jedna z pewniejszych opcji inwestowania, więc warto zaryzykować.

  OdpowiedzUsuń
 61. Również tak uważam i sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
 62. Kiedyś najlepsza inwestycja aktualnie troszkę się zmienia, jednak nadal na złocie raczej nie stracimy. Lepszych, pewniejszych inwestycji raczej nie znajdziemy.

  OdpowiedzUsuń
 63. Ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zainwestować pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 64. Ja osobiście wole inwestować pieniądze w mieszkania lub w grunty

  OdpowiedzUsuń
 65. Złoto to jedna z pewniejszych inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 66. Złoto zawsze będzie opłacalne, nie ulega to wątpliwości. Pytanie jednak, kiedy w nie najlepiej zainwestować? Czy teraz, kiedy jego cena poszybowała do góry, czy też może poczekać na obniżkę ceny?

  OdpowiedzUsuń
 67. Czytałem sporo o takim sposobie inwestowania i przyznam, że bardzo mi się spodobał ten pomysł.

  OdpowiedzUsuń
 68. Słuchajcie, jeśli szukacie korzystnej i na prawdę sprawdzonej pożyczki online, polecam wam zajrzeć tutaj https://lowcachwilowek.pl/pozyczki-na-raty/. Uważam, że ta firma ma na prawdę bardzo korzystne warunki kredytowania, a do tego to pewna i sprawdzona marka. Na prawdę warto sprawdzić ich ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 69. Niestety przez ostatnie 5 lat dużo się zmieniło jeśli chodzi o ceny czegokolwiek w naszym kraju...

  OdpowiedzUsuń
 70. 2020rok po 5latach cena złota urosła o 200 dollarów, dla niektórych dużo a dla innych dosyć mało.

  OdpowiedzUsuń
 71. Cena złota z roku na rok rośnie więc myśle że to jest dobra "lokata" w tych czasach ale nie jestem ekspertem.
  https://klik-24.com/

  OdpowiedzUsuń
 72. Złoto to najlepsza i najstabilniejsza forma oszczędzania

  OdpowiedzUsuń
 73. Żeby zarabiać na złocie i jego cenach, trzeba naprawdę być wybitnym człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 74. Przy obecnej inflacji inwestowanie w złoto może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli ktoś z Was chce wziąć pożyczkę w Kaliszu to warto przeczytać https://szybkagotowka.pl/propozycje/pozyczki-kalisz

  OdpowiedzUsuń
 75. Złoto od zawsze było bardzo dobrą inwestycją. Nie zmienia się to od wieków.

  OdpowiedzUsuń
 76. Super wpis, bardzo ciekawe informacje

  OdpowiedzUsuń