środa, 18 lipca 2012

Plan emisyjny monet kolekcjonerskich NBP na rok 2013


Przeglądając zasoby portalu Kolekcjoner NBP natknąłem się na plan emisji monet przeznaczonych na cele kolekcjonerskie oraz plan emisji monetokolicznościowych na 2013 rok. Oznaczony jest on jako nowość, więc mam nadzieję że ujawniono go dopiero niedawno. Jako że od NBP zaczęła się moja przygoda z srebrem, i posiadam kilka monet emitowanych przez NBP, chciałbym przyjrzeć się bliżej co też bank przygotował na przyszły rok.





W styczniu wyemitowane zostaną dwie monety, 150. rocznica Powstania Styczniowego, jako temat indywidualny, w monetach 10 i 2 złotowych. Moneta 10 złotowa, tradycyjnie ze srebra próby 925, dwuzłotówka jak zawsze ze stopu Nornic gold. Druga moneta to także temat indywidualny i rocznicowy, 100-lecie Teatru Polskiego – w identycznej konfiguracji jak powyższa. Dodam jeszcze że srebrne monety emitowane będą w nakładzie 30 000 sztuk.


Do kwietnia przyjdzie nam czekać na pierwszą złotą monetę w 2013 roku, będzie to 200zł z motywem Cyprian Kamil Norwid, pół uncjowa moneta emitowana w nakładzie 3500szt, wykonana będzie ze złota o próbie 900.  Dodatkowo, z tego samego tematu wyemitowane zostaną monety 10 i 2 zł, w nakładzie i składzie jak poprzednie.

W maju czeka nas klasyk, Zwierzęta świata to chyba najlepiej sprzedająca się seria emitowana przez NBP. Trwająca już od 1993 roku seria osiąga rekordowe ceny na portalach aukcyjnych. Wydawane jeszcze przed denominacją monety dochodzą do 1000zł za sztukę, a wszystkie monety z serii dały przyzwoity zarobek. W roku 2013 otrzymamy 19 monetę tej serii, będzie to Żubr, wyemitowany w nakładzie 35 000 sztuk, może być dobrą inwestycją, gdyż kolekcjonerzy zbierający monety od 20 lat wiele dadzą za brakujący okaz. Moneta o nominale 20 złotych wykonana ze srebra 925 ważyć będzie 28,28g. Dodatkowo dostaniemy okolicznościową monetę 2zł z tym samym motywem.

Czerwiec ujawnia mojego faworyta, będzie to kontynuacja serii Polskie Kluby Piłkarskie, rozpoczętej w poprzednim roku monetą z motywem Polonii Warszawa, która de facto wczoraj przestała istnieć, czyżby zły prognostyk dla Warty Poznań? Mankamentem kolekcji jest rozmiar monet, główną monetą jest 5-złotówka o wadze 7,07 grama i nakładzie 40 000 sztuk. Dodatkowo wyemitowana zostanie dwuzłotówka z tym tematem. Uważam że ta seria chwyci, od monety z klubem z Warszawy zacząłem swoją przygodę z NBP, mam zamiar zebrać całą kolekcję, nawet jeśli nie przyniesie ona dużych zysków. Szkoda tylko że monety są wielkości paznokcia.

Do października przyjdzie nam czekać na kolejną monetę, będzie to kolejny temat indywidualny i rocznicowy - 200. rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego, wydany jako złota 200zł,  w nakładzie i próbie jak poprzednia złota moneta. Ponadto wyemitowane zostaną 10 i 2-złotówka, w konfiguracji jak poprzednie.

W grudniu kontynuacji doczeka się kolejna seria, Historia Polskiej muzyki rozrywkowej, w osobie Agnieszki Osieckiej. Tradycyjnie dla tej serii otrzymamy dwie monety 10 złotowe, okrągłą i kwadratową, ze srebra o próbie 925, a także dwuzłotówkę. Srebrne monety wyemitowane zostaną w nakładzie 35 000 sztuk.

Ponadto w ciągu roku 2013 wystartuje kolejna seria monet, Historia polskiej monety. Zapowiada się ciekawie, kolekcja w postaci srebrnych monet 5zł, o wadze 7,07 grama. W pierwszym roku emisji wydane zostaną cztery monety, Bolesław Chrobry,  Bolesław Śmiały, Bolesław Krzywousty oraz Mieszko III. Muszę śledzić tą serię.

Z kolei seria Polskie okręty w postaci monet 2zł, także doczeka się kontynuacji. Cztery kolejne okręty (nie zdradzono jakie), pojawiać się będą w ciągu całego roku.

Podsumowując, potencjał widzę w monetach Żubr, z serii Zwierzęta świata, a także w monecie Polskie kluby piłkarskie – Warta Poznań. I na te dwie monety będę polował w przyszłym roku.

Warto także zwrócić uwagę, że po fali krytyki, jaka padła na Narodowy Bank Polski w związku z podniesieniem wielkości emisji, tym razem bank poszedł po rozum do głowy zmniejszając o 5 tysięcy sztuk wielkość serii. Monety o nominale 10zł będą emitowane w ilości 35 tys, a nie jak poprzednio 40 tys sztuk. O 500 sztuk zmniejszono emisje złotych monet. Może to wyjść tylko na dobre dla kolekcjonerów.

10 komentarzy:

  1. 'Tyś'? Czyżby to skrót od 'tyŚąca'? Mieszkam na 'oŚedlu', na 'mieŚąc' zarabiam jakieś 4 'tyŚące', a wakacje spędzam nad 'jeŹorem'.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele osób jeśli wie, ze Narodowy Bank Polski będzie podejmował się emisji nowych monet kolekcjonerskich ustawia się w kolejkach na kilak dni przed planowaną datą. Jest to swego rodzaju polowanie na prawdziwe perły, gdyż takie monety są emitowane w niskich nakładach. ostatnio czytałam trochę i numizmatyce na http://www.skarbnicanarodowa.org i muszę przyznać się, że jest to bardzo ciekawy temat. Można spotkać mnóstwo osób z podobnym zainteresowaniem i wymienić się monetami lub chociaż poglądami.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak dla mnie jako numizmatyka już zbierającego monety od kilku lat to właśnie plan emisyjny jest jedną z najważniejszych rzeczy na którą czekam. Ogólnie najbardziej interesuje mnie polska numizmatyka http://www.skarbnicanarodowa.info.pl/polska-numizmatyka i staram na niej się skupiać. Jako plan emisyjny który wydaje NBP jest już z góry założony to zazwyczaj od tego także ustalana jest kwota wyjściowa monet kolekcjonerskich.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam czytac takie wpisy :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajny blog pisany ciekawym językiem :)

    OdpowiedzUsuń